Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

kritik Nye kompromisløsheder fra L.O.C.

L.O.C. er bekendelsesrappens danske fader, og hans nye album er ingen undtagelse.  Foto: Jonas Pryner Andersen
L.O.C. er bekendelsesrappens danske fader, og hans nye album er ingen undtagelse. Foto: Jonas Pryner Andersen
Lyt til artiklen

For en uge siden gik historien om Vatikanets opdaterede dødssynder verden rundt. Pave Benedikt XVI advarede om »et fald i følelsen af synd« og anklagede verdens katolikker for at skrifte for lidt. Det kan man ikke sige om L.O.C. fra Århus, der i dag udgiver sit fjerde album. ’Melankolia/XxxCouture’ er et konceptalbum, delt op i et ’sort album’, der undersøger de syv dødssynder, hovmod, frådseri, begær, vrede, grådighed, misundelse og dovenskab, og et ’hvidt album’, hvor L.O.C. påpeger, at selv samme dødssynder i vore dage er den sikre vej til succes, idoldyrkelse og velstand.

Splittelsen ligger i os alle, og selv om timingen nok næppe er kalkuleret, mener selv Vatikanet altså nu, at dødssynderne trænger til en modernisering for at imødekomme »den ustoppelige globalisering«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her