Norah Jones er den store succeshistorie. Varm, yndig og ekstremt behagelig. Men man kan godt savne noget med bølgegang på den musikalske opdagelsesrejse. Det finder man på den texanske sangerinde Jolie Hollands pudsige og righoldige 'Escondida'. Musikken placerer sig et sted mellem blues, country og texas swing. Teksterne er overraskende og billedmættede og handler typisk om tilfældige møder med mænd, der ikke er for fastholdere. Det er dog ikke blues-musikkens bastante smerte, der bliver dyrket. Snarere en lettere surrealistisk samling fortrydelsesparagraffer, der passer fint til Jolie Hollands særdeles kompetente fløjten. Hun kan virkelig slentre fløjtende under en stor himmels stjernetæppe. Stemmen har en usædvanlig smidig karakter. Uhøjtidelig og med tør humor, men aldrig uden den nødvendige underliggende alvor. »I saw you tonight/ by the light/ of the shining black stars/that circle my heart« er et fornemt billede. Som sangerinde er Jolie Holland i besiddelse af en smidig elasticitet og et ukueligt humør. Musikkens shuffle foregår i fodtøj lavet af det blødeste dådyrskind, når Holland smyger sig vej igennem en charmerende blandet landhandel af instrumenter fra før, verden gik af lave. Foruden hviske-tiskende trommer, en bulet bluesguitar fra Robert Johnsons dage og trompet og sopransax fra det gamle New Orleans (Holland har kreolske rødder) får man også fornøjelsen af at høre en banjo fra 1867 og Jolie Hollands kærlighedserklæring til sin ukulele 'Darlin Ukelele'. Bortset fra to traditionals (hvor især den gamle engelske 'Mad Tom of Bedlam' er fremragende fortolket) har Holland skrevet alle sange. Ser man bort fra en kort tid i The Be Good Tanyas og hendes demo-indspillede første plade 'Catalpa', er der tale om Jolie Hollands debut, og det er en ankomst, der bør placeres på samme hylde som første gang, man hørte Rickie Lee Jones, Edie Brickell, Tom Waits.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet end vælgerlussingen
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Hendes far turnerede med The Beatles – nu er hun USA's første sorte kvinde på en guvernørpost
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Han er en af verdens bedste på sit instrument
tema