2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Smukke stemmer lyser på septembers himmel

Groove. Annisettes karakteristiske stemme begejstrer endnu en gang Politikens anmelder.
Groove. Annisettes karakteristiske stemme begejstrer endnu en gang Politikens anmelder.
Lyt til artiklen

Jeg ved ikke, hvornår det præcis skete. Jeg ved heller ikke, om der er nogen andre, der har skænket det en tanke. Men fakta er, at der i 1998 på albummet 'Tameless' igen dukkede et lille 'The' op foran bandnavnet i Savage Rose - præcis som der var på debutalbummet 1968 og indtil 'Dødens triumf' fra 1972. LÆS OGSÅAnnisette holder faklen højt

I dag er den lille bestemte artikel der stadig på det første album i fem år fra Savage Rose, undskyld, The Savage Rose. Og det giver mening. For der er vitterlig kun dén vilde rose i dansk rock. Og den blomstrer smukt på et album, der tilmed har fået den meget Savage Rose'ske titel 'Love and Freedom'. Kærlighedskanalen De ni sange er - med undtagelse af en genoplivning af Thomas Koppels 'The Messenger' - skrevet af Annisette med assistance fra døtrene Naja og Billie Koppel og sidstnævntes mand, Frank Hasselstrøm, og de markerer en tilbagevenden til den varme, organiske syrerock. Der er masser af orgel på alle numre, masser af blæsere, knæhøje korharmonier og - selvfølgelig - mest af alt masser af Annisette, der velfortjent løber med sin lytters opmærksomhed, som kun en hippiediva af en anden verden kan gøre det.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her