Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Mere inderlighed klæder ikke Nephew

Forandring. Nephew har skruet ned for den bastante boksehandskelyd og forsøgt at skabe mere luft i lydbilledet. PR-foto.
Forandring. Nephew har skruet ned for den bastante boksehandskelyd og forsøgt at skabe mere luft i lydbilledet. PR-foto.
Lyt til artiklen

Det lignede ellers en god idé på papiret med en mere inderlig Nephew-plade.

100 procent dansk og uden alskens sproglige krumspring og krydsklip til engelske fraser. Mere guitar og mere fællessang, som pressemeddelelsen til ’Hjertestarter’, bandets femte studiealbum, lover. Sarte mænd Og den er god nok. Der er kommet mere luft i lydbilledet hos Nephew, i hvert fald på halvdelen af albummets i alt ti sange, hvor der i større eller mindre grad er blevet arbejdet med at inkorporere flere bløde værdier i form af flerstemmig korsang, akustisk guitar og en håndfuld mere æterisk stemningsgivende synthesizere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her