Indierockere er stadig pokkers catchy

Figurines er nu Christian Hjelm, Claus Salling Johansen og Jens Ramon. De er med koncentration om smittende melodier vendt tilbage til sikker grund, men der er de også i en klasse for sig.
Figurines er nu Christian Hjelm, Claus Salling Johansen og Jens Ramon. De er med koncentration om smittende melodier vendt tilbage til sikker grund, men der er de også i en klasse for sig.
Lyt til artiklen

Det er et kort, man kun kan spille en enkelt gang. At opkalde et album efter bandnavnet. De fleste gør det med det første album og får debuten til at ligne et dobbeltløbet jagtgevær, der brager ud over verdens tage: Her er vi!

Andre gør det pludselig midt i en udgivelsesrække, hvilket som regel handler om, at bandet enten føler, at de endelig er kommet ind til kernen, eller de har brug for at signalere en ny begyndelse. En karrieremæssig choker, man kan ty til én gang. Nu gør Figurines det. Selv om det umiddelbart ikke burde være nødvendigt. Skarptslebet indierock I 2005 brød det nordjyske band igennem internationalt med deres andet album ’Skeleton’. Skarptslebet indierock, der fik det magtfulde amerikanske musikmagasin Pitchfork til at hylde det smittende pophook.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her