kritik Szhirley laver vellykket og vellydende comeback

Szhirleys comeback 12 år efter debutalbummet er stemningsfuld og vellydende. Szhirley optræder her med Anne Linnet til Danish Music Award i februar i år.
Szhirleys comeback 12 år efter debutalbummet er stemningsfuld og vellydende. Szhirley optræder her med Anne Linnet til Danish Music Award i februar i år.
Lyt til artiklen

Kvinden, der engang uden videre fandt sig i at blive tituleret ’Kvinde din (møgluder)’ af sin ekskæreste Jokeren, kalder selv sin stil for ’Sjæl & Vise’. Ud over at være en slags dansk pendant til den amerikanske r’n’b, der har inspireret Szhirley og var det musikalske fundament for hendes P3-program med kollegaen Karen, er det en rammende beskrivelse. For når man hører den vellydende og vellykkede genindspilning af Anne Linnets ’Glor på vinduer’ og de fleste af de øvrige sange her, er det tydeligt, at sangerinden forener god, gammeldags sangskrivning på modersmålet med moderne beats og soulmusikkens inderlighed.

Efter den irriterende introduktion, der er mere end trættende allerede efter en gennemlytning og decideret ulidelig efter for eksempel fem, breder de gode vibrationer i de selvbiografiske sange sig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her