En forbløffende talentmasse var åbenbart komprimeret i Fridge. Først gik Kieran Hebden selv og lavede under navnet Four Tet cd'en 'Rounds', der kom i fjor og var en af de mest åbne og opløftende elektroniske plader, jeg har hørt længe. Nu kommer så Fridge-makkeren Adem og har lavet 'Homesongs', der er nøjagtig lige så god, men musikalsk befinder sig et helt andet sted. Måske. 'Homesongs' ligger umiddelbart nærmere folkemusik. Vel at mærke af den slags, hvor musikkens og musikerens personlighed synes at definere sin egen lille subgenre. Som en Nick Drake, en Ron Sexsmith eller en Will Oldham. Adem ligner imidlertid kun sig selv med sin lidt knirkende stemme og sin forkærlighed for at lave diminutive dagligstuehymner, der lige så stille som ubønhørligt borer sig ind i hjertekulen på lytteren. Mest opsigtsvækkende er 'These Are Your Friends', der efterhånden skruer sig op i en brusende gentagelse af hverdags-mantraet »everybody need some help sometime«. Men fra mindste akkord til surrealistisk artwork er 'Homesongs' en lille åbenbaring. Hjemmeteknologi, harpeklimpren og Bob Dylans mundharmonika siger goddag. Folkemusik? Både og. 'Homesongs' er lige så lidt støvet som 'Rounds' er technokølig. Lige under overfladen er de tilsyneladende diametrale modsætninger Four Tet og Adem intimt beslægtede. Krydsbefrugtede i blid varme, ikke-påtrængende inderlighed og en luft så musikalsk ren, at den ikke kan købes for penge.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.