MED AFSÆT i The Beatles og The Byrds lavede Big Star i første halvdel af 1970'erne tre fantastiske lp'er. Primært pga. et inkompetent pladeselskab og gruppens vaklende koncertstatistik blev de kun hørt af få. Senere fik Big Star og ikke mindst gruppens leder Alex Chilton kultstatus som gudfar for amerikansk guitarpop. En status som blev cementeret, da Rykodisc i 1992 genudgav mesterværket 'Third/Sister Lovers' og 'Big Star Live'. Ud af det blå har Big Star nu indspillet sit første studiealbum i 30 år. Foruden den enigmatiske Chilton og trommeslageren Jody Stephens fra det oprindelige Big Star nu med Ken Stringfellow og Jon Auer fra The Posies som medlemmer. 'In Space' er indspillet i det samme Ardent-studie som Big Star dengang benyttede, og ikke kun på det stærkt Beach Boys-inspirerede 'Turn My back On The Sun' er fornemmelsen grundlæggende én af sær tidsmaskine. 'Do You Wanna Make It' og 'A Whole New Thing' er ikke de eneste numre, der lyder som om de er lavet længe før Big Stars storhedstid! Albummet rummer popperler som 'Lady Sweet', 'Best Chance We've Ever Had' og 'February's Quiet', der rigeligt retfærdiggør projektet. Sværere er det for de numre, der dyrker en så rustik og gammeldags rock'n'roll lyd, at det er svært at finde logikken i det for et band med så udsøgte og følsomme gener som Big Star.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00
Nicolás Maduro laver sjov med sin søn fra fængslet, ser fodbold og læser sine idoler Lenin og Bolivár
Klumme af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























