Kritik Nyt album fabulerer henover operalitteraturen

Man kommer i tanker om andre værker når man lytter til Gianluigi Trovesis nye album, der kommer rundt om operaens helt store følelser
Man kommer i tanker om andre værker når man lytter til Gianluigi Trovesis nye album, der kommer rundt om operaens helt store følelser
Lyt til artiklen

Man kommer i tanker om en anden, temmelig kendt ECM-udgivelse, når man hører Gianluigi Trovesis nye album. Jeg tænker på den nu 15 år gamle cd ’Officium’ med nordmanden Jan Garbarek og Hilliard Ensemblet.

Med inspiration fra Verdi og små blæseorkestre
Ligesom Garbarek lod sin sopransax svæve over Hilliarddrengenes kyske renæssancevokaler, lader italieneren Gianluigi Trovesi sin klarinet og saxofon fabulere over highlights fra operalitteraturen – gamle ting af Monteverdi såvel som nyere af Verdi og Puccini.

Inspirationen til projektet kommer fra de italienske bandaer. Små, lokale italienske blæserorkestre, der traditionelt har øvet og givet koncerter på torve og pladser. Ikke mindst med instrumentale udgaver af operahits. Og som Trovesi har et førstehånds kendskab til.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her