Kritik En god erstatning for den evindelige ’Messias’

Lyt til artiklen

Det kan godt være umagen værd at holde øje med musiklivet i Malmø. Mens ’Messias’ hærger det Københavnske julelandskab, valgte Malmö Symfoniorkester Haydns fortryllende, men ikke alt for hyppigt opførte ’Skabelsen’ til sin adventskonsert i en stor, sekskantet centralkirke i spektakulær nybyzantinsk stil med akustisk gunstigt træloft – og det med ingen ringere end den fremtrædende barokekspert McCreesh.

Dertil – måske lidt overraskende, men med stort held – et dansk kor. En større overraskelse var dog, at McCreesh opførte oratoriet på engelsk! Nok er librettoen oprindelig engelsk, men Haydn brugte en tysk oversættelse, og man ville vel ikke finde på at opføre f.eks. Strauss’ ’Salome’ eller Schönbergs ’Pierrot lunaire’ på fransk?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her