Disciplineret hypnose-techno var ikke for alvor ophidsende

Lyt til artiklen

Kan man spille techno med guitar, bas og et trommesæt? Trioen Elektro Guzzi fra Wien kan godt. Fredag aften blev laptops, synthesizere og mikserpulte fjernet fra scenen for at gøre plads til analoge instrumenter uden digitale hjælpemidler.

Godt nok var guitaren forbundet til pedaler, der kunne få strengene til at lyde som synthesizerens susende flader og softwarens forprogrammerede klik, blip og krads. Men den blev håndspillet, trommerne fik træstikkerne at føle, mens bassisten leverede technoens tunge basbeats.

Engelsk duo smed skovlfulde af is i hovedet på publikum

Så ja, man kan godt. Skal man så? Det blev man ikke helt klog på, for selv om bedriften var imponerende, var deres på en gang varme og disciplinerede hypnose-techno ikke mere ophidsende, end man kan finde det på digitalt producerede album fra mellemklassen.

Joakim Grundahl

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her