Forestillingen 'Æblet' tegner et portræt af danske forældre i dag

Voksenleg.  I Mammutteatrets 'Æblet' udvikler en fest i en børnehave sig til en krig, hvor forældrene opfører sig mere barnligt end deres børn.
Voksenleg. I Mammutteatrets 'Æblet' udvikler en fest i en børnehave sig til en krig, hvor forældrene opfører sig mere barnligt end deres børn.
Lyt til artiklen

1 Ruth

Leder af børnehaven Æblet, enke uden børn

Kari Vidø (KV): »Ruth har så meget intuition og erfaring, at hun ikke behøver læse bøger om børneopdragelse. Hun er varm og giver børnene masser af kærlighed og nærvær«.

Claus Flygare (CF): »Men hun har ikke vinger og glorie. Folk uden svagheder er ikke interessante rent dramatisk. Når hun bliver usikker, taler hun f.eks. ned til forældrene«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her