Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ny skuespilchef er en følsom mand med store ambitioner

Valg. Kasper Wilton, der er formand for de danske teaterchefer, kalder Morten Kirkskov et »enestående godt valg« som ny skuespilchef.
Valg. Kasper Wilton, der er formand for de danske teaterchefer, kalder Morten Kirkskov et »enestående godt valg« som ny skuespilchef.

Morten Kirkskov stiller sig hjemmevant foran fotografen. Smiler. Drejer siden til. Går lidt frem og tilbage. Tager hænderne op til ansigtet, fifler lidt med flippen på den støvblå skjorte.

Man er ikke i tvivl om, at det er en skuespiller, der afløser Emmet Feigenberg som leder af netop skuespillet på Det Kongelige Teater.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her