TV 2’s nye sæson af ’Forræder’ med personer, der ikke er kendisser, er hverken verdensomvæltende eller vigtig, men forfriskende fjernsyn. Det kunne være dig og mig, skriver Michael Bo i denne klumme.
Hvem vinder? Jeg ved det ikke og er ret ligeglad
Blandt deltagerne i denne sæson af 'Forræder' er der skolelærere, komponister, advokater, dramalærere, sikkerhedsvagter, pokerspillere, men deres private faglighed fylder intet. Foto: Blu/TV 2
Lyt til artiklen
Henter...
Hvem vinder den halve million kroner i ’Forræder – ukendt grund’?
Jeg ved det ikke og er ret ligeglad. Men jeg følger gladelig med i serien, der er en slags spinoff på den oprindelige ’Forræder’, vist nok med den afgørende forskel, at i ’Ukendt grund’ er deltagerne ikke kendisser, men folk som dig og mig. Det vil blandt andet sige, at de ikke har det store på spil, image- eller forfængeligheds-wise, og det er dejligt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.