Egentlig er det dybt upassende, at man med tillægsordet ’svinsk’ hentyder til urenlighed og mangel på hygiejne. For svin er fra naturens hånd meget renlige dyr, der ikke – undskyld mit danske – skider i nærheden af, hvor de spiser.
De svinske forhold opstår, når Homo sapiens kommer ind over og spærrer grisebasserne inde i stalde og stier, hvor de har så lidt plads, at de ikke kan ligge ned samtidig, og hvor de pådrager sig alskens dårligdomme, selv om avlerne ifølge loven har pligt til at beskytte deres dyr mod sygdom, sult, angst og anden dårligdom. At det ikke nødvendigvis er en lov, der tages voldsomt alvorligt, dokumenteres hinsides det kvalmegrænsende og med uafrystelige billeder i den tre kvarter lange dokumentar, TV 2 har produceret.
Set og hørt er Politikens daglige klumme om tv, streaming, radio og podcast. Den skrives på skift af avisens skribenter og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.



























