Femte sæson af ’Fem fede kokke’ er i gang, men som seer savner man mere end bare underholdning. For hvorfor lærer vi ikke, hvad kokkene lærer? Og hvorfor lærer de ikke os noget, spørger Sarah Skarum i denne klumme.
Indlysende spørgsmål bliver aldrig stillet i ny sæson af TV 2-program
Paul Akradejadharma, Jacob Dahl Andersen og Søs Mikkelsen er tre af de fem kokke, der kæmper mod kiloene. I sæson 5 af ’Fem fede kokke’ skal kokkene bl.a. danse med den professionelle danser Thomas Evers Poulsen. Foto: Henrik Ohsten/TV 2
Konceptet er simpelt.
Fem kokke er blevet alt for fede. De skal tabe sig, men hvordan gør man det, når man konstant er omgivet af mad og i øvrigt har års dårlige vaner siddende på sidebenene sammen med alt for meget fedt?
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.