Det er lige dele rørende og smukt at følge trioen i ’Far, far og børn’ på DR. Men det er også bittersødt, skriver Rose Marie Ulveman i denne klumme.

Her får vi lov at se det, vi ikke ser på Instagram. Men hvor ville jeg dog ønske, at den virkelighed også gjaldt der

Nanna, Frederik og Morten rejser til San Diego for at få opsat to donoræg fra en amerikansk donor. Her bliver Nanna gravid med tvillinger – en med sæd fra Frederik og en med sæd fra Morten.  Foto: Kristian Krog Kæmsgaard/DR
Nanna, Frederik og Morten rejser til San Diego for at få opsat to donoræg fra en amerikansk donor. Her bliver Nanna gravid med tvillinger – en med sæd fra Frederik og en med sæd fra Morten. Foto: Kristian Krog Kæmsgaard/DR
Lyt til artiklen

Nanna er med egne ord »bare en ovn«, der skal bære tvillinger for parret Morten og Frederik.

Til gengæld får hun glæden ved »at kunne gøre noget for andre« og opsummerer hele præmissen for tv-dokumentaren ’Far, far og børn’, da hun siger:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her