Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

TV 2 vil i nyt tv-eksperiment lære os at blive bange for junkfood, når vi har set effekten af tre ugers konstant indtag hos fire kendte danskere. Værst står det til for Kandis-Johnny, men han er samtidig også programmets vinder, skriver Kathrine Eggert Wadsholt i denne klumme.

Kandis-Johnny ender som taber i forudsigeligt junkfood-eksperiment

Foto: Tv 2
Foto: Tv 2
Lyt til artiklen

Vi er på Grisen Grillbar i København. Der er dækket op med rødternet dug og fire tallerkener, en til hver af de personer, der sidder rundt om bordet. Og du kender dem alle. Mette Blomsterberg, Christian Degn, Johnny ’Kandis’ Hansen og Rikke Hørlykke. Og hvorfor i alverden sidder de så der, spørger du. De skal spise junkfood til alle måltider hver dag i tre uger. Fedt.

Der har du konceptet for TV 2-programmet ’Junkfood-eksperimentet’ i to afsnit. For hvad sker der med kroppen, når du indtager så store mængder af den salte og fede mad? Det hjælper professor Bente Klarlund Pedersen os med at forstå undervejs i eksperimentet. Som en troværdig skytsengel med hvid kittel og stoisk ro undersøger hun nøje hver af deltagerne og lover at passe godt på dem. For det er et vildt og helt nyskabende forsøg, må vi forstå.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her