I min meget tidlige studietid arbejdede jeg som lagerarbejder ude på Amager. Engang ankom en ældre chauffør med varer. Der blev sat wienerbrød frem, knappet en øl op. Hvorfor? spurgte jeg lagerforvalteren. Han svarede prompte med kammeratlig ærbødighed i stemmen: »Han var frivillig i Spanien«. En af de ukendte helte fra borgerkrigen. Den med Hemingway, Guernica og ’La Passionata’, og som demokratiet ganske vist tabte, men som ifølge den satiriske sangskriver Tom Lehrer til gengæld havde de bedste sange.
Den spanske borgerkrig er uden for Spanien atter blevet aktuel med Ruslands invasion af Ukraine. Sidstnævntes præsident Zelenskyj har været ude med en appel til alverden om hjælp og støtte. Nu er tusindvis draget i krig for Ukraine.
Set og hørt er Politikens daglige klumme om tv, streaming, radio og podcast. Den skrives på skift af avisens skribenter og er udelukkende udtryk for skribentens egen holdning.




























