DR’s program ’Togtet’ sætter atter fokus på vikingerne. Men skal dyrkelsen af vores forfædre ikke snart have en pause, spørger Bo Tao Michaëlis i denne klumme.

DR serverer gammel mjød på nye drikkehorn

Kokken Nikolaj Kirk er med på skibet, der er ladet med historier om vikinger. Foto: 
Mikkel Dyrting
Kokken Nikolaj Kirk er med på skibet, der er ladet med historier om vikinger. Foto: Mikkel Dyrting
Lyt til artiklen

Anført af ingen ringere end fløjtespilleren fra Græsted, Lars Løkke Rasmussen, på en fjernsynskanal var det for den bemidlede middelklasse pludselig mode at sejle tværs over Atlanten så primitivt som mulig. Man ville gerne mime hine forfædre, vikingernes udlængsel og mod. Samtidig var der tale om en grøn og klimavenlig politisk korrekt færd. Med skjoldmærket i sindet, det fortærskede Nietzsche-citat, om, at hvad der ikke slår dig ihjel, gør dig stærkere. Fjernsynsprogrammer bragte os heroisk søsyge på skærmen, senmoderne menneskers dåb som søulke i et bølgevrissende ocean.

Sådan noget sejler ikke forbi DR, som altid lider af hang til lande fjernt fra Danmark. Men man er jo også et eller andet ukendt sted forpligtet på public service. Så man går i leding med folk, som ved noget om vores forfædre, der betragtede omverdenen som et stort tagselvbord, plyndring synonym med selvbetjening.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her