DR’s ’Fantino mod Bonde’ handler vitterlig ikke om noget. Det er bare sådan lidt fad, doven julekringlehygge med halvbagte og indimellem kvartbagte sketcher, skriver Michael Bo i denne klumme.

Mit gæt er, at DR's lørdagssats koster 18 kroner pr. afsnit

Ja, så kender man lørdags-DR igen. Maria Fantino og Christian Bonde flankerer gæsten fra første afsnit, kordrengen Phillip Faber.
Ja, så kender man lørdags-DR igen. Maria Fantino og Christian Bonde flankerer gæsten fra første afsnit, kordrengen Phillip Faber.
Lyt til artiklen

Altså ... host ... Man er nødt til at have appetit på den der over the top-dyrkelse af værterne, der er DR’s særkende. Det er som at besøge en kult i øjeblikket, før guruen beder sine fans om at sluge en skålfuld arsenik for at bevise, hvor meget de elsker ham/hende/Gud. Det er kultisk på en ret drabelig måde.

’Fantino mod Bonde’ er DR’s nye lørdagsunderholdningsformat for hele familien og bærer præg af, at man for alt i verden ikke må ramme forbi – for det har man ikke råd til – når man sigter efter folkedybet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her