Michael Mortensen er en af de mest elegante kommentatorer denne sportssommer. Hans formuleringer er fuldt på højde med de flotte hvidklædte atleter, som farer hen over Sydlondons græs, skriver Christian Johannes Idskov i denne tv-klumme.

Der er nærmest ingen ende på denne DR-mands elegante formuleringer

Danske Holger Rune spillede forleden mod franske Quentin Halys i Wimbledon-turneringen. Rune endte med at tage sejren hjem med cifrene 1–6, 6–7, 6–4, 7–6, 6–1.  Foto: Ben Stansall/Ritzau Scanpix
Danske Holger Rune spillede forleden mod franske Quentin Halys i Wimbledon-turneringen. Rune endte med at tage sejren hjem med cifrene 1–6, 6–7, 6–4, 7–6, 6–1. Foto: Ben Stansall/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Nogle mennesker bliver næsten kendt som sommerstemmer. I mange år var det vel især Jørgen Leth med hans genkendelige Tour de France-kommentering. Eller måske Søren Ryge, der sendte direkte fra sin have på Djursland med kun ét kamera og et væld af anekdoter.

Sommer-tv er bare noget andet end tv resten af året; det inviterer til afslapning og eftermiddagsskrabere. De almindelige journalistiske medarbejdere og skærmtrolde er stort set alle på ferie, men fladen skal jo fyldes ud, og det efterlader hvert år pladsen til andre typer fortællere, sportsbegivenheder og interaktion med tv-seerne: »Hov, nu er der igen et spørgsmål fra Dorte fra Ebeltoft«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her