Den empatiske DR-duo Anne Hjernøe og Anders Agger besøger Afrika, hvor historierne vælter frem, og hvor fremtiden tager form, skriver Henrik Palle i denne klumme.

Anne og Anders tager til Afrika og finder en masse gode historier

Anders Agger taler med den dansk-gifte kenyaner Alice, hvis historie er en fantastisk fortælling om styrke og overlevelse. Og kærlighed.  Foto: Egon Rix
Anders Agger taler med den dansk-gifte kenyaner Alice, hvis historie er en fantastisk fortælling om styrke og overlevelse. Og kærlighed. Foto: Egon Rix
Lyt til artiklen

Afrika er ikke noget land, som alle børn kender. Det sang Nanna Lüders og konsorter ellers med patos i stemmen i 1985, men faktisk er der tale om et kontinent, og selv om der er sygdom og død, er der også så meget andet. Blandt andet en kolossal vækst, såvel økonomisk som befolkningsmæssigt.

Og dertil kommer en voldsom interesse fra stormagten Kina, der ganske åbenlyst forsøger at kolonisere Afrika, fordi der er så enormt et udnyttelsespotentiale for tigerkapitalisme Beijing-style. Råvarer, ressourcer, billig arbejdskraft og politiske klimaer, der er nemmere at operere i end så mange andre steder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her