For første gang nogensinde har en spiller formået at få computerspillet Tetris til at løbe tør for klodser.

Her gennemfører 13-årig amerikaner som den første Tetris

Lyt til artiklen

Mange mennesker har gennem tiden prøvet kræfter med computerspillet Tetris’ endeløse række af klodser, der skal vendes og tilpasses på linjer med de allerede placerede klodser.

Men rækken af klodser er ikke endeløs. Det har kunstig intelligens tidligere dokumenteret, og nu har det første menneske nogensinde også formået at besejre spillet.

I en gamingvideo lagt på YouTube lykkedes det den blot 13-årige amerikaner Willis Gibson at fremprovokere en såkaldt ’kill screen’ i Tetris NES (NTSC). Det betyder, at spillet crasher, fordi der ikke kan vises mere.

»Det er ufatteligt«, siger Vince Clemente, som er direktør for Classic Tetris World Championship, til Reuters.

»Udviklerne troede ikke, at nogen nogensinde ville kunne komme så langt, og spillet er nu officielt blevet besejret af et menneske.

Det tog Gibson omkring 38 minutter at opnå scoren 999.999 og level 157. Begge dele er, ikke helt overraskende, verdensrekord.

Spillet blev udviklet helt tilbage i 1984 og udgivet af Nintendo. I den hastigt voksende spilverden har Tetris formået at overleve generationer og spilles fortsat på forskellige platforme som Nintendo Switch og Wii, PlayStation, Smartphones og diverse internetsider.

Ifølge The Tetris Company er spillet det bedste sælgende nogensinde. 520 millioner eksemplarer af spillet er solgt gennem tiden.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her