'Terraria' overrumpler den eventyrlystne

Du kommer hurtigere i gang, der er mere materiale, og med sin grafiske stil er 'Terraria' en af sommerens bedste udgivelser.
Du kommer hurtigere i gang, der er mere materiale, og med sin grafiske stil er 'Terraria' en af sommerens bedste udgivelser.
Lyt til artiklen

At starte ud med ingenting, bygge en tryg base og dernæst udforske om- og underverdenen for farer og gevinster har været et tema, der har grundlagt mange store pc-spil.

For tiden er især det uafhængigt udviklede 'Minecraft' på alles læber, ligesom 'Dwarf Fortress' før det, og 90'ernes 'Dungeon Keeper' før det. Alle har de formået at tale til et publikum med uortodokse mål og spilleregler.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her