Annette Nyvang: »Vi har brug for en omvendt Marie-Antoinette«

Slik. Det er paradoksalt, at slik og kager er billigere end de sunde og gode råvarer.
Slik. Det er paradoksalt, at slik og kager er billigere end de sunde og gode råvarer.
Lyt til artiklen

»Så giv dem kager«, sagde den franske dronning Marie-Antoinette ifølge skrønerne, da hun hørte, at folket manglede brød. Hun blev guillotineret i 1793, og citatet har overlevet i folkeviddet som noget, man siger, når eliten ikke forstår almindelige menneskers problemer.

I dag, 222 år senere, har citatet fået den krølle, at folket ikke bare har fået et stort udvalg af kager og søde sager. De har sandsynligvis aldrig været billigere i forhold til brød, rigtige råvarer og hjemmelavet sødt. Og almindelige mennesker har fået et problem: fedme, som vores dage elite (politikerne) ikke gør noget for at modarbejde ved f.eks. at lette momsen på frugt og grønt og sænke afgiften på nødder. Og især: hæve afgiften på sukker (igen).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her