Kokkens køkken: Jesper Koch

Lyt til artiklen

Jeg har altid sagt: Det er ikke nok at spise sig mæt. Mad skal smage af noget, så vi bruger rigtig meget tid ved komfuret herhjemme. Det er som regel mig, der går i køkkenet, selv om min kone Birgitte også er god til at lave mad - og til at få køkkenet til at ligne en slagmark - og ofte får vi hjælp af vores tre børn. Jeg har set mange skræmmeeksempler på kræsenhed, så det er vigtigt for mig, at ungerne får et ordentligt forhold til fødevarer. Af samme grund har jeg af og til taget dem med på michelinrestauranter, hvor de har fået kalvenyrer og grisekæber.

Børn kan lide alt, nogle gange skal de bare smage tingene 10-11 gange, før de godtager dem. Sådan har det i alt fald været hjemme hos os med ingredienser som ansjoser, kapers og oliven. Forældre vælger ofte at servere 'det sikre' for deres børn, såsom spaghetti bolognese.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her