Svinekød bliver markant dyrere

Svineproducenterne i hele EU døjer med stærkt stigende priser på foder på grund af tørke visse steder i verden og omlægning af produktion til biobrændsel.
Svineproducenterne i hele EU døjer med stærkt stigende priser på foder på grund af tørke visse steder i verden og omlægning af produktion til biobrændsel.
Lyt til artiklen

Ikke blot brød og mælkeprodukter stiger. Til vinter må forbrugerne også regne med en historisk stor stigning i prisen på svinekød.

Det forudser formanden for brancheorganisationen Danske Slagterier, Bent Claudi Lassen.

Han ønsker ikke at sætte tal på, hvordan prisudviklingen for svinekødsprodukter bliver i butikkerne, men han regner med, at afregningsprisen til landmanden efter årsskiftet og i løbet af 2008 vil stige med omkring 1,50 kr. pr. kilo leveret svin til slagteriet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her