Sund som Søren Ryge
'Jesus. Sandheden. Livet'. Sådan står der under marmorkirkens kuppel. Tre begreber, som kan være svære at blive konfronteret med efter en måneds grisefest i sprutlage. Men vender man den marmortunge alvor ryggen, venter frelsen på den anden side af Store Kongensgade.
Her lokker Royal Juice Bar med farverige smoothies, frugt- og grøntsagsjuicer, der tilberedes af friske råvarer, mens man venter. Hvad kunne være mere passende end en grøntsagsdrik kaldet ’Recharge’, hvor gulerod, appelsin og ingefær danner fælles front mod tungsind og vitaminmangel.
Smagen er frisk og dejlig stærk af ingefær. Og det bliver ikke sundere end gulerods-, ingefær- og bladsellerijuicen ’H.C. Andersen’, der smager af Søren Ryge med myg om ørerne. Hvis man ikke er til flydende grøntsager, kan man vælge mellem 12 forskellige frugtjuicer med alt fra kiwi og mango til jordbær og æble.