Arla tjekker din mælks CO2-udslip

Lyt til artiklen

Som en de første større danske virksomheder sætter Arla Foods handling bag ordene i bestræbelserne på at skabe en mere miljøvenlig drift af den verdensomspændende mejerikoncern.

Koncernen præsenterer sin miljøstrategi på et pressemøde på onsdag i Slagelse efter at have kortlagt CO2-belastningen i hele mejeriselskabet - fra mælken bliver skabt hos landmanden, til den bliver fortæret på middagsbordet.

Ingen oplysninger om mål for CO2-udledning

I kølerummet på Slagelse Mejeri vil Arla-ledelsen forklare, hvordan man konkret vil mindske CO2-udledningen i Arla - helt fra kostaldene til mejerierne, via emballageområdet og transportsektoren til opbevaringen af produkterne og helt ud i forbrugerleddet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her