DøgnNetto er så stor en succes forretningsmæssigt, at kædechef Peder Drejer ikke kunne drømme om at standse udbygningen af kæden, selv om kunder, der hellere vil handle billigt end sent betaler prisen.
I løbet af få år er antallet af døgnNettoer steget markant. I flere tilfælde er de ’almindelige’ gule Nettobutikker lavet om til blå døgnbutikker, der har åbent til klokken 22 også lørdag og søndag, men til gengæld er dyrere at handle ind i.
Vi har spurgt kædechef i døgnNetto Peder Drejer, om det er fair over for de forbrugere, der hellere vil handle billigt end sent. Hvordan kan det være, der er kommet flere døgnNetto-butikker? »Fordi kunderne synes, vi har et godt koncept, og fordi vi har succes med butikkerne. Og så fordi vi kan nøjes med butikker på få kvadratmeter. Den typiske discountbutik skal have flere kvadratmeter, så mange butikker vokser ud af deres lokaler, og dermed bliver der gode beliggenheder til os«.