Posevinen er bedre end flasken

Vinen som Bag-in-Box er bedre end vinen fra flasken.
Vinen som Bag-in-Box er bedre end vinen fra flasken.
Lyt til artiklen

Det er de varme rødvine, der er fremme i denne uge.

De varmeste kommer fra Sydamerika (Chile, Argentina), men den spanske vin fra Valencia og den italienske fra Lazio følger godt med, mens den spanske Yecla, her i den lettere årgang 2007, og den sydfranske økologiske Corbières har lidt kølige toner.

Som det fremgår af pointgivningen, er de varme og kølige toner i sig selv hverken et plus eller et minus, for det hele handler selvfølgelig om balancen i vinen. På det punkt gør den fadlagrede chilenske cabernet fra Viu Manent det altså godt, og Castaños Monastrell, som vi normalt smager i lidt fyldigere årgange, er her tæt på at finde en egen elegance.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her