Fødevareministeren accepterer slikspande

»Ved festlige lejligheder køber jeg selv en spand Quality Street og fylder skålene op«, siger Eva Kjer Hansen.
»Ved festlige lejligheder køber jeg selv en spand Quality Street og fylder skålene op«, siger Eva Kjer Hansen.
Lyt til artiklen

Selv om fødevareminister Eva Kjer Hansen (V) har fedme som et af sine centrale indsatsområder, ser hun intet galt i, at supermarkederne bugner af halve og hele kilo slik i kasser og spande.

»De store pakninger er okay. Ved festlige lejligheder køber jeg selv en spand Quality Street og fylder skålene op. Sidst jeg havde fødselsdag, var det noget af det, jeg bød rundt. Men det er ikke noget, jeg køber til Disney Sjov om fredagen«, siger Eva Kjer Hansen. Minister er enig med butikkerne For tre år siden lovede dagligvarebutikkerne at bekæmpe fedme ved at begrænse udviklingen af pakkestørrelsen på slik, sodavand og konfekture, der efter eksperters og politikeres mening allerede dengang var gået grassat.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her