Godsejer dømt for kopi-import af global-knive

Her er den ægte vare. Sælgeren af den får en erstatning på 200.000 kroner men mener, detr er for let at importere og sælge kopi-produkter.
Her er den ægte vare. Sælgeren af den får en erstatning på 200.000 kroner men mener, detr er for let at importere og sælge kopi-produkter.

Godsejeren og forretningsmanden Gorm Lokdam skal nu tilintetgøre et kæmpe parti knive, fordi knivene er kinesisk fremstillede efterligninger af den ægte vare.

Knivene havde navnet "Royal Classic" og blev i 2005 opdaget under en rutinekontrol på havnen i Århus.

Men designet ligger så tæt op ad de kendte Global-knive, som Rosendahl A/S sælger, at loven er overtrådt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her