Sådan gør du Blend hindbær, sukker og fløde sammen, sigt cremen over i en gryde, og lun ganske lidt. Kom gelatinen i isvand i ca. 5 minutter. Kom gelatinen i den lune flødeblanding, og rør grundigt. Fyld små, halvrunde forme med cremen, og stil dem på frost. Bland 200 g af sukkeret og hindbærrene sammen, og varm det godt igennem. Bland pektinen med resten af sukkeret, pisk det i den varme bærblanding, og lad småsimre i ca. 45 minutter. Lad marmeladen køle af, og smag til med citronskal. Alle ingredienserne æltes sammen til en ensartet og glat dej. Sæt dejen på køl et par timer, og rul den så tyndt ud som muligt. Sæt den udrullede dej på køl i ca. 1 time. Stik dejen ud i poletter af ønsket størrelse, og bag ved 170 grader, til de er gyldenbrune, ca. 6 minutter. Kom florsukkeret i en skål, og rør langsomt æggehviderne i til en stiv glasur. Servering: Saml 2 tærtedejspoletter med lidt marmelade. Placér en pannacotta på toppen, tilføj en prik glasur, og pynt med et skud citrontimian.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
De lever på en sten for at undgå hamsterhjulet: »Det tog os syv år at nå hertil«
-
Kritikken af Vingegaard gør ham helt udtryksløs i ansigtet. Efter en kort pause har han alligevel brug for at sige noget
-
Sangeren Bonnie Tyler er død i Portugal
-
Aggressiv fisk bider badegæster i Middelhavet
-
Pludselig er farten gået af de københavnske lejlighedspriser. Står vi over for et kæmpe prisfald?
-
Tampen brænder: Morten Messerschmidts venner fældes én for én af lyssky sager
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
De lever på en sten for at undgå hamsterhjulet: »Det tog os syv år at nå hertil«
Lyt til artiklenLæst op af Lotte Thorsen
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Amerikansk professor har fundet en løsning på vores trivselskrise
Lyt til artiklenLæst op af Karsten R.S. Ifversen
00:00




























