Stemningen er nærmest andægtig, da rullevognen triller ind i et af de store køkkener på Hotel- og restaurantskolen i København. Lasten er dyrebar: Kok og faglærer Michael Dinesens favoritstegepander, som han også bruger hjemme. De hedder Lagostina og kommer fra Italien.
»Se, den er nittet helt rigtigt og vil ikke gå i stykker. Bunden er tyk og opbygget af fem lag: stål i bunden, aluminium, stål i midten, aluminium og stål i toppen. Det giver en super varmefordeling og holder godt på varmen«, jubler han og sværger, at han altså ikke har aktier i firmaet.
»Jeg har selv haft mange kvalitetspander og gryder, blandt andet fra Le Creuset og Scanpan, men det her er toppen. Det er priserne så også – de starter omkring 1.000 kroner for en lille pande«. Undgå stegepandedræberen
Som andre stålpander tåler overfladen, at man bruger redskaber af f.eks. stål, mens man må holde sig til træ og plastik, hvis panden har slip-let-belægning.
Og så er det i øvrigt underordnet, om stegepandernes pris og kvalitet er i top eller bund – ingen af dem tåler bratte temperaturskift, så alle panderne skal have lov at køle af inden rengøringen.
»Det er den helt store stegepandedræber at komme den direkte fra blusset under den kolde hane«, understreger Michael Dinesen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























