Alette Scavenius fylder 70.

Dansk teaterlivs ustoppelige og djærve blæksprutte

Lyt til artiklen

Alette Scavenius ved alt om dansk teater. Og vel også en hel masse om kunstarten uden for kongerigets grænser. Som hovedredaktør af moppedrengen Gyldendals Teaterleksikon (1.113 sider!) har hun selvsagt været inde over alle de optagede emner i værket. Men samtidig har fødselaren været aktiv på mangfoldige områder ude i det virkelige teaterliv.

Selv om fødselsdagen kunne lægge op til en form for pensionisttilværelse, gælder det på ingen måde for Alette Scavenius. Hun er i øjeblikket kunstnerisk leder af den storstilede fejring og manifestation Dansk Teater 300 År, som netop er lanceret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her