Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Luis Figo fylder 50.

Figo blev verdens dyreste og verdens bedste med et dansk forbillede

I sidste måned var Luis Figo med på scenen, da Ballon d'Or atter blev givet til en Real Madrid-spiller, franskmanden Karim Benzema. Foto: Benoit Tessier/Ritzau Scanpix
I sidste måned var Luis Figo med på scenen, da Ballon d'Or atter blev givet til en Real Madrid-spiller, franskmanden Karim Benzema. Foto: Benoit Tessier/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Blandt meget andet er Luis Figo er godt eksempel på udviklingen i international fodbold.

Da portugiseren i 2000 foretog det sjældne og altid meget kontroversielle klubskifte fra FC Barcelona til ærkerivalen Real Madrid, blev han med en pris på 60 mio. euro (ca. 450 mio. kr.) verdens dyreste fodboldspiller. I dag er den handel end ikke på top-50 over verdens dyreste.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her