Musikmennesket, forretningsmanden og direktøren Mogens Dahl fylder 70 år.

Han er lige så skrap til at drive musikforretning som til at dirigere kor

Mogens Dahl på hjemmebane mellem sine private koncertsale på Islands Brygge i København. Foto: Mathias Christensen
Mogens Dahl på hjemmebane mellem sine private koncertsale på Islands Brygge i København. Foto: Mathias Christensen
Lyt til artiklen

Hvor mange danskere kan kalde sig både dirigent og ejer af deres egen koncertsal? Mogens Dahl kan. Koncertsalen ligger på Islands Brygge, og den hedder det samme som fødselaren: Mogens Dahl.

Foretagendet er noget så udansk inden for kulturlivet som et hundrede procent privat. Derfor gik salen da også konkurs under coronanedlukningerne. Men navnet sørgede Mogens Dahl for at bevare, og nu er salen oppe at køre igen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her