Violinisten Tutter Givskov, en af de vigtigste musikere i dansk klassisk musikliv gennem en menneskealder, er død. Hun blev 92 år.
Nekrolog:Hele det klassiske musikliv kendte og elskede Tutter Givskov
Tutter Givskov i midten fotograferet ved en reception sammen med musikforlægger Hanne Wilhelm Hansen og komponisten Vagn Holmboe. Arkivfoto Polfoto
Lyt til artiklen
Henter...
Hun havde gåpåmod til det sidste, Tutter Givskov, der gennem et langt liv var en af Danmarks vigtigste klassiske musikere.
Da jeg i efteråret kontaktede hende for at invitere hende til et arrangement i anledning af udgivelsen af en biografi om komponisten Vagn Holmboe, hvis musik hun havde beskæftiget sig intenst med, glædede hun sig til at komme.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.