Forhenværende miljø- og vandforsyningsborgmester i København, Winnie Berndtson, fylder 60.

60 år: En hemmelig affære endte med at koste hende den politiske karriere

Winnie Berndtson arbejder i dag med ledelse og fundraising i ngo'en Alkohol og Samfund. Foto: Alkohol og Samfund
Winnie Berndtson arbejder i dag med ledelse og fundraising i ngo'en Alkohol og Samfund. Foto: Alkohol og Samfund
Lyt til artiklen

Winnie Berndtson blev valgt ind som socialdemokratisk medlem af Borgerrepræsentationen på Københavns Rådhus i november 1989.

I spidsen for Socialdemokraterne i København var på det tidspunkt overborgmester Jens Kramer Mikkelsen. Efter 12 år med udvalgsarbejde på rådhuset, hvor Winnie Berndtson havde imponeret med en flittig indsats, blev hun i 2001 udpeget som miljø- og vandforsyningsborgmester i hovedstaden. Under Winnie Berndtson fik hovedstaden blandt andet bilfrie dage og miljøfestivaler, og der blev etableret havnebade.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her