Stor amerikansk crooner levede næsten et århundrede

Bariton. Tony Martin er blevet sammenlignet med Bing Crosby og Frank Sinatra.
Bariton. Tony Martin er blevet sammenlignet med Bing Crosby og Frank Sinatra.
Lyt til artiklen

Tony Martin blev født som Alvin Morris i San Francisco i 1913, men begyndte at bruge sit scenenavn, da han i midten af 1930'erne flyttede til Hollywood for at prøve lykken som skuespiller. Efter en enkelt radiokoncert kom der gang i karrieren, som siden har budt på et hav af roller i romantiske film og musicals. I fredags døde så Tony Martin af naturlige årsager i sit hjem i West Los Angeles, oplyser hans ven og revisor Beverly Scott ifølge The Hollywood Reporter.

Stor crooner

Igennem sin karriere medvirkede Tony Martin i mere end 30 film, med havde dog største succes som sanger. Han begyndte i 1938 at synge med Ray Nobles band og blev flere gange sammenlignet med to andre store croonere - Bing Crosby og Frank Sinatra.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her