Gå i studiet, Larsen - men glem at radioen findes

Lyt til artiklen

Skulle jeg i dagens anledning have lov at give en gave eller i det mindste at have et ønske til en kær medfødselar skulle det være, at Kim Larsen fik lov at gå ind i studiet, hvor en (lidt) yngre musiker og producer ventede på ham og sagde: »Din fødselsdagsgave, kære ven, er, at vi to nu laver det bedste Kim Larsen-album, verden endnu ikke har hørt. Vi tager vores tid, skyder alle nemme refræner og lette løsninger ned straks, glemmer, at der findes en radio eller et hit, og så ser vi, hvad der sker«.

I mangel af bedre fantasi fra min side kunne vi jo kalde fødselsdagsgaven Sune Rose Wagner, Nikolaj Nørlund eller John Parish, som lige har forsynet det nye album med Kira Skov med den måske mest facetterede og lækre lyd, noget dansk album har kunnet byde sine lyttere i årevis.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her