3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Christian Clausen forlader Nordea og kriserne - med 140 millioner i hånden

Afgang. Nordeas afgående topchef Christian Clausen har skabt store resultater, men er også kendt i medierne for en række skandaler.
Afgang. Nordeas afgående topchef Christian Clausen har skabt store resultater, men er også kendt i medierne for en række skandaler.
Lyt til artiklen

Når Christian Clausen trækker sig fra posten som direktør for bankkoncernen Nordea, er det nok især Nordeas ledelse og presseafdeling, der udelukkende har rosende ord at sige om den afgående direktør.

Andre i hans omgivelser – personalet, økonomerne og erhvervsjournalisterne – lader til at have et langt mere komplekst billede af den 60-årige danske topchef.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her