Den britiske varehuskæde Debenhams, der blandt andet ejer Magasin, er i økonomiske problemer og har søgt om konkursbeskyttelse, oplyser selskabet i en meddelelse. Tiltaget skal sikre, at Debenhams ikke bliver mødt af juridiske krav, der kan sende selskabet i knæ.
Administrerende direktør Stefaan Vansteenkiste understreger, at det er planen, at Debenhams skal køre videre, når coronakrisen er drevet over.
»Vi har taget dette skridt for at beskytte vores forretning, vores ansatte og andre vigtige interessenter, så vi er i stand til at genoptaget handlen i butikker, når regeringens restriktioner ophæves«, siger han i en kommentar.
Det er langtfra første gang, at Debenhams er i problemer. Sidste år var kæden også i krise, men kreditorerne endte med at overtage magten i koncernen. Debenhams ejer 220 stormagasiner i 22 lande – herunder Magasin syv steder i Danmark. Kædens butikker er i øjeblikket lukket på grund af coronavirusset. Den nok bedst kendte Magasin ligger i København, mens der også findes Magasin i Lyngby, Ørestad, Rødovre, Odense, Aarhus og Aalborg.
Dårligt tidspunkt at skulle sælge på
Magasin har de seneste år været en overskudsgivende forretning. I regnskabsåret 2018/2019 fik Magasin et overskud på 84 millioner kroner.
Hos børsmægleren Nordnet vurderer investeringsøkonom Per Hansen, at mandagens melding fra Debenhams ikke får konsekvenser nu og her for Magasin.
Sidste år pønsede Debenhams på at sælge Magasin. De nuværende kvaler kan ende med, at Magasin bliver solgt fra. Tidspunktet kunne ifølge Per Hansen ikke være dårligere.
»Det er på et rigtigt dårligt tidspunkt på grund af covid-19. Prisen på Magasin må formodes at være faldet markant de seneste uger«.
»Magasin står formentlig foran et stort underskud i første halvdel af året, så det er måske det ringeste tidspunkt i 10 år, hvis Debenhams skal sælge Magasin«, siger Per Hansen.
ritzau
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter