Det giver overraskende resultater, når man læsere Karen Blixen, Johannes V. Jensen, Henrik Pontoppidan og mange andre danske forfattere med grønne briller på.
Det er netop hvad skribenterne i ’Grøn litteraturhistorie’ gør. De læser nogle af dansk litteraturs væsentligste værker ud fra vor tids bevidsthed om natur- og klimakrise, og det gør pludselig Karen Blixen til ’tidsøkolog’ og Johannes V. Jensen til ’karbonvitalist’, fordi den livsudfoldelse, han hylder særligt i sine digte er baseret på fossil energi.
Det kan du høre Tobias Skiveren fortælle om i ugens afsnit af ’Bøger der gør verden større’. Han har været med til at redigere den nye grønne litteraturhistorie og tager selv Pontoppidans Lykke-Per under økokritisk behandling. Det åbner nye sider af den kanoniserede roman, men går hårdt ud over Georg Brandes og hele det moderne gennembrud i litteraturen, som Brandes var fortaler for.




























