I dagens afsnit af ’Lang Historie Kort’:
- Der er så mange penge i fodbold-talenter, at de store danske klubber fisker spillere på 6 år, fortæller journalist Søren Lissner fra Politikens sportsredaktion.
- Nu er det de privilegerede hvide kvindernes tur til at møde vreden i debatten, mener opinionsredaktør Lotte Folke Kaarsholm.
- Og så giver det storpolitisk mening for Putin at få os alle til at tale om væggelus i Frankrig, forklarer journalist Kristoffer Frederik Nørager Møller fra udlandsredaktionen.
Om 'Lang Historie Kort'
Hver eftermiddag giver Politikens nye podcast ’Lang Historie Kort’ dig noget at tænke over og tale om. Du får tre friske historier på kun 15 minutter, når klokken er 15.
Værter er Bo Søndergaard og Morten Skjoldager.
fortsæt med at læse
»Han bad os om at gø som et kor af hunde. Jeg frygtede, at Andreas Odbjerg havde tabt sutten«
-
Sagde Putin lige atomvåben, kan ingen lide regeringen, og er den bedste film endelig blevet lavet?
-
Hvem er det, Trump mangler, hvad er der nu i vejen med Onkel Reje, og kan man stole på dem i tv?
-
Lyt til Politikens nye podcast: Gør Sverige i Nato verden mere sikker, er Jon Stewart stadig sjov og røber dna familiens hemmelighed?



























