I denne uges Bogfolk fejrer vi instruktør, forfatter og provokatør Pier Paolo Pasolini, der i år ville være fyldt 100 år. Det gør vi ved at invitere to gæster i studiet, der gerne vil lære os at forstå og elske Pier Paolo Pasolinis værker.

Om Pier Paolo Pasolinis digt: »Det er et super liderligt værk, jo«

    Pier Paolo Pasolini Writer, Director & Actor 01 May 1971   Foto Mary Evans/af Archive
Pier Paolo Pasolini Writer, Director & Actor 01 May 1971 Foto Mary Evans/af Archive

I denne uges Bogfolk har vi valgt at fejre en italiensk fødselsdag. I år ville instruktøren, forfatteren og provokatøren Pier Paolo Pasolini nemlig være fyldt 100 år.

Han blevet slået ihjel i 1975 under fortsat mystiske omstændigheder, men nåede på sine 53 år at producere en imponerende mængde kunst i mange afarter. Hans film, herunder ’Matthæus evangeliet’ og ’Salò eller de 120 dage i Sodoma’ er kendt af mange, men hans litteratur er endnu ikke bredt udgivet på dansk, hvor han kun findes antikvarisk.

Måske kan denne uges Bogfolk lave om på det. Vært Felix Thorsen Katzenelson har nemlig inviteret digter Asta Olivia Nordenhof og oversætter og boghandler Siri Rønne Christiansen ind i studiet til en snak om, hvordan man kan komme i gang med at elske og forstå Pasolini.

Vi taler derfor om roseformede digte, katolsk liderlighed og svulstighedens politiske potentiale.

Camille Landberger

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her