I flykabinen i Bruxelles stod det klart for mig, at vi har overladt selv de mindste ting til teknologien. Når den svigter, er vi hjælpeløse, skriver EU-korrespondent Karin Axelsson i denne klumme.

Oven på den flyvetur er jeg begyndt at øve mig på en verden, der er presset til at være manuel

Et cyberangreb mod lufthavnen i Bruxelles gav lørdag lange køer ved check-in-skrankerne i lufthavnen. Foto: Marta Fiorin/Ritzau Scanpix
Et cyberangreb mod lufthavnen i Bruxelles gav lørdag lange køer ved check-in-skrankerne i lufthavnen. Foto: Marta Fiorin/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Klokken var 4.30 lørdag morgen, da jeg trådte ind i Bruxelles Lufthavn. Derfor opdagede jeg ikke lige med det samme, at der var noget galt. Men snart så jeg, at der stod aflyst ud for mange fly og forsinket ud for endnu flere. Hele check-in-systemet var lagt ned af et cyberangreb, som også havde ramt London og Berlin.

Mit eget fly til Amsterdam gik stadig, så jeg åndede lettet op og fokuserede på, hvordan jeg skulle få mest ud af de 24 timer, jeg havde i Danmark, og samtidig være frisk til 50-års fejring samme aften.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her