Nogen gange bliver man overrasket over, hvor meget god service kan betyde. Journalist Pia Buhl Andersen oplevede noget helt særligt, troede hun, men det er måske alligevel ikke så særligt.

Hverdagsanalysen: DSB forbarmede sig og stoppede ekstraordinært i Fredericia

Jeg fjerner øjnene fra telefonen og bøjer hovedet ud mod midtergangen. Der foregår noget længere fremme i togvognen, og det fanger min opmærksomhed. Vi sidder i det helt særlige Lyn+-tog, der kører mellem København og Aarhus, og der er forbavsende få passagerer, så man kan høre, hvad der bliver sagt rundt omkring.

I højttaleren er der flere gange blevet advaret om, at toget ikke standser mellem Odense og Aarhus. Det er bare dejligt, tænker jeg hver gang, fordi det minder mig om, hvor hurtigt jeg kan komme på tværs af landet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her